Kompromis między wyglądem i użytecznością

Od jakiegoś czasu bardzo modnym tematem stała się użyteczność stron internetowych. Podczas gdy wiele witryn projektowanych jest głównie po to, aby stanowić elegancką i atrakcyjną wizualnie wizytówkę, coraz częściej zapomina się o czymś, co w języku webmasterów określa się mianem „usability”, czyli użyteczności witryny dla internauty.testy aplikacji

Na ocenę użyteczności wpływa bardzo wiele czynników. Począwszy od ilości i rozmieszczenia treści, a także jej typu (film, grafika, tekst, wykres itd.), aż po lokalizacje i hierarchię menu, obecność i umiejscowienie reklam, a wreszcie szczególne cechy witryny, które mają ułatwiać użytkownikowi wykonanie określonej akcji. Bardzo szczegółowe testy użyteczności stron internetowych mogą obejmować kontrolę nawet kilkudziesięciu różnych aspektów funkcjonowania witryny.

Tak naprawdę nie da się stworzyć idealnej stronyinternetowej, która charakteryzowałaby się pełną użytecznością. Chodzi jednak o to, aby w obrębie naszej witryny każdy potencjalny klient znalazł poszukiwane przez siebie informacje. Dlatego ułatwia mu się to na różne sposoby i następnie przeprowadza się testy funkcjonalne witryny internetowej, aby sprawdzić, w jaki sposób będzie ona funkcjonowała w rękach statystycznego internauty.

Jeśli witryna jest prostą wizytówką, często na tym etapie można zakończyć prace, ale jeśli jest to witryna bardziej złożona, umożliwiająca użytkownikom wykonywanie konkretnych akcje wymagających od niego podania pewnych wartości lub przeprowadzenia bardziej skomplikowanych operacji, można sprawdzić wydajność i funkcjonalność strony, wprowadzając dane testowe, dzięki którym łatwiej będzie wykryć różnego rodzaju usterki oprogramowania lub niedogodności wynikające na przykład z koncepcji wizualnej.